Skip Navigation Links наука
освіта
техніка
прогрес
Газета заснована у квітні 1997 р.
Пропустити посилання переходів
Випуски газети
Окремі статті
Фотогалерея
Редакція
Пропустити посилання переходів
Окремі статті 2020 року
Окремі статті 2018 року
Окремі статі 2017 року
Окремі статті 2016 року
Окремі статті 2015 року
Окремі статті 2014 року
Окремі статті 2013 року
Окремі статті 2012 рокуExpand Окремі статті 2012 року
Окремі статті 2011 року
Окремі статті 2010 року
Окремі статті 2009 року
Ге­о­ко­с­мос – «май­дан­чик» для співпраці 
 
 
Дослідження фізичних властивостей іоносфери в природному і штучно збуреному станах — один з унікальних напрямів вивчення властивостей навколоземного середовища. Завдяки фінансовій підтримці Національної академії наук України наші вчені широко і плідно співпрацюють у наукових дослідженнях іоносфери Землі та геокосмосу з EISCAT (Європейська асоціація некогерентного розсіяння від іоносфери). З 2009 року Україну прийнято до цієї спілки як асоційованого члена. Нині до EISCAT входять Великобританія, Норвегія, Німеччина, Швеція, Фінляндія, Росія, Японія та Китай – країни, що займають провідне місце у світі з досліджень навколоземного космічного простору. Повноважним представником від нашої країни є Національна академія наук, а головною установою – Радіоастрономічний інститут НАН України.

Понад десять років інтенсивно розвивається наукове співробітництво наших учених з Арктичним університетом у м. Тромсe, який в EISCAT представляє Норвегію. Разом із цим університетом успішно виконується науково-освітянський проект, спрямований на підготовку українських і норвезьких студентів, аспірантів та молодих вчених для досліджень навколоземного космічного простору на унікальних установках EISCAT, Інституту іоносфери НАН України та МОН України і Радіоастрономічного інституту НАН України.

У рамках цього проекту передбачено фінансову підтримку участі молодих науковців у міжнародних школах, конференціях, семінарах та забезпечення українських студентів стипендіями для підготовки ступеня магістра в Арктичному університеті. Планується спільна підготовка нових курсів лекцій для студентів, підвищення кваліфікації викладачів українських вишів та стажування молодих учених в обсерваторіях EISCAT.

В Україні та Норвегії проводяться спільні кампанії з метою діагностики іоносферної плазми за допомогою радарів некогерентного розсіяння. Особливий інтерес представляють експерименти з використанням потужного нагрівного стенду EISCAT. Окрім нього, сьогодні у світі активно працюють тільки дві аналогічні установки – НААRP (Аляска, США) та «Сура» (м. Нижній Новгород, Росія). За допомогою цих потужних нагрівних передавачів здійснюються контрольовані модифікації земної іоносфери, яка відіграє роль гігантської природної плазмової лабораторії.

У листопаді цього року в місті Тромсе відбулася друга норвезько-українська школа-конференція «Радіозондування іоносфери (ION-2014)», організаторами якої крім Арктичного університету були Національний технічний університет «Харківська політехніка», Інститут іоносфери НАН України та МОН України і Радіоастрономічний інститут НАН України. У школі-конференції взяла участь група молодих українських науковців та студентів, поїздку яких до Норвегії профінансувала норвезька сторона.

Про результати спільних досліджень і перспективи норвезько-українського співробітництва розповіли організатори і співголови Програмного комітету – старший науковий співробітник Олександр Колосков (Радіоастрономічний інститут НАН України) та професор Арктичного університету Цезар Ла Хоз (Норвегія). В оглядових доповідях професорів Валерія Пуляєва (Інститут іоносфери НАН України та МОН України), Бретта Айшема (Університет Пуерто-Ріко), Майкла Рітвелда (обсерваторія EISCAT), Біорна Густавсона (Арктичний університет) були висвітлені науково-технічні можливості радарів некогерентного розсіяння Інституту іоносфери НАН України та МОН України, обсерваторій Аресібо та EISCAT, а також новітні наукові досягнення з діагностики геокосмосу.

Ряд доповідей було присвячено сучасному стану досліджень іоносферної плазми у високих широтах земної кулі та перспективам створення сучасного образу космічної погоди. З інтересом була сприйнята лекція доктора фізико-математичних наук Андрія Залізовського (Радіоастрономічний інститут НАН України) про Українську антарктичну станцію «Академік Вернадський» та геокосмічні дослідження, які здійснюють наші вчені на шостому континенті.

Один день школи-конференції провели на обсерваторії EISCAT, розташованій у горах поблизу м. Тромсе. Молоді науковці і студенти ознайомилися з обладнанням цієї обсерваторії світового класу та здійснили навчальні сеанси модифікації іоносфери потужним високочастотним радіовипромінюванням.

На заключному засіданні, окрім лекцій провідних учених, заслухали наукові доповіді молодих українських науковців і студентів Харківської політехніки, які нині стажуються в Арктичному університеті з метою підготовки до проведення іоносферних досліджень із використанням найсучасніших міжнародних інструментів.

Під час відкриття школи-конференції українська делегація подарувала бібліотеці Арктичного університету набір англомовних книг Видавничого дому «Академперіодика» НАН України, присвячених дослідженням наших учених у галузі астрономії та астрофізики. Господарі були приємно вражені й особливо вдячні за щойно виданий Норвезько-український словник, примірники якого також вручили університету.

Цей форум засвідчив міцні наукові й освітянські зв’язки між відомими фахівцями обох країн та активність наукової молоді. Така плідна співпраця є хорошим прикладом інтеграції українських учених до європейської наукової спільноти.

   
Президія НАН України © Макетний зразок
  This Website is best available with Microsoft Internet Explorer 6.0+