Skip Navigation Links наука
освіта
техніка
прогрес
Газета заснована у квітні 1997 р.
Пропустити посилання переходів
Випуски газети
Окремі статті
Фотогалерея
Редакція
Пропустити посилання переходів
Окремі статті 2020 року
Окремі статті 2018 року
Окремі статі 2017 року
Окремі статті 2016 року
Окремі статті 2015 року
Окремі статті 2014 року
Окремі статті 2013 року
Окремі статті 2012 рокуExpand Окремі статті 2012 року
Окремі статті 2011 року
Окремі статті 2010 року
Окремі статті 2009 року
Подорожуймо Cвітом Науки разом! 
 
 

Біля «недитячої» картини «Фермент, що сприяє
кліматичному потеплінню»

Мабуть, наука тим і відрізняється від інших сфер людської діяльності, що перетинає межі непізнаного, прагнучи дослідити нове і зробити невидиме явним. У процесі суто наукового документування об’єктів досліджень часто з’являються зображення з дивовижно естетичними художніми формами та структурами — абстрактні витвори мистецтва зі світу, зазвичай прихованого від неозброєного людського ока. Додайте трохи кольорів – і ці картини стануть справжніми шедеврами, на які (не дивуйтеся!) зростатиме попит навіть серед людей, віддалених від науки.

Поринути у дивний світ науки тепер можуть і пересічні українці, відвідавши виставку в Державному політехнічному музеї при Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут». Учені з понад 80 інститутів Товариства ім. Макса Планка спеціально для виставки «Картини зі світу науки» надали фотографії з різних галузей наукових досліджень. Спектр застосованих технологій для отримання цих знімків дуже широкий: від звичайної фотографії за допомогою кольорової зйомки з використанням різного виду мікроскопів – світлова мікроскопія, растрова електронна мікроскопія, растрово-тунельна мікроскопія — і до комп’ютерного моделювання.

Презентоване в Україні зібрання налічує 50 широкоформатних зображень. Вони, як і картини нашого хвилюючого й тривожного сьогодення, дають змогу побачити захоплюючі деталі з не менш реального оточення, створені природою або розроблені дослідниками. «Ці картини особливо добре слугують для того, щоб якнайкраще донести чарівність природничих наук до широких кіл громадськості, попри мовні та культурні бар’єри. Прогрес пізнання, у свою чергу, і призводить до значних поліпшень наших реальних умов життя», — говориться у вітальному слові Федерального міністерства освіти і наукових досліджень Німеччини (BMBF).

Дослідження цього безмежного світу відбувається особливо успішно у міжнародній співпраці. Цільова підтримка проектів співробітництва між німецькими та українськими установами BMBF та його українськими партнерами здійснюється вже понад 20 років поспіль. У рамках інтернаціоналізації німецької науки спільна підтримка такої співпраці, а отже й участь України в майбутніх європейських дослідженнях, ще більше посилиться.

Президент Товариства ім. Макса Планка Мартін Штратманн переконаний, що краще один раз побачити, ніж сто разів почути. Адже зображення може відкрити нам незвичні перспективи, дати поживу для роздумів. Картини зі світу науки, як мистецькі шедеври, захоплюють глядача і водночас викликають інтерес до дослідницьких процесів та наукового пізнання, що стоїть за естетикою картин. Таким чином, вони можуть показати шлях у світ, відомий небагатьом, — світ досліджень. Наука інтернаціональна, й обмін попри будь-які кордони, фахові чи географічні, — її життєвий еліксир. «Для Товариства ім. Макса Планка, як однієї з провідних науково-дослідних організацій у світі, інтернаціональність є базовим принципом роботи, одним зі стовпів, на яких тримається наш успіх», — наголошує президент товариства.

— Для будь-якої країни отримати змогу експонувати виставку Товариства ім. Макса Планка – це велика честь, — говорить кореспонденту «Світу» директор Державного політехнічного музею при Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут» Наталія Писаревська. — На виставці представлено явища і речі, які бачить дослідник і не бачить звичайна людина. Тож відчути гармонію природи у, здавалося б, речах, далеких від позитивного ефекту (яскравий приклад — картина «Імунна система в дії»), — це надзвичайно цікаво. Компонування і перспектива, присутня в багатьох роботах, дивує поєднанням кольорів. Над цим людині треба довго думати,
а в природи це виходить дуже швидко.

Моя співрозмовниця каже, що музей вважають успішним тоді, коли щодня туди приходить 50 відвідувачів. Виставку «Картини зі світу науки» щодня відвідують близько 100 людей: школярі, студенти, науковці… Попри те, що нинішнє життя в Україні дуже непросте й тривожне, виставка проходить успішно. «Мабуть, тому, що демонструє розумні речі, про які повинні знати всі, — зазначає вона і продовжує: — Люди повинні виходити за межі побуту».

Виставка «Картини зі світу науки» працюватиме в Києві до 12 вересня. Музей запрошує поринути у цей дивовижний світ уже сьогодні. Адже, як каже його директор Наталія Писаревська, це ще один крок у Європу, який може надихнути наших дослідників на творення власних оригінальних шедеврів.

   
Президія НАН України © Макетний зразок
  This Website is best available with Microsoft Internet Explorer 6.0+