Skip Navigation Links наука
освіта
техніка
прогрес
Газета заснована у квітні 1997 р.
Пропустити посилання переходів
Випуски газети
Окремі статті
Фотогалерея
Редакція
Пропустити посилання переходів
Окремі статті 2020 року
Окремі статті 2018 року
Окремі статі 2017 року
Окремі статті 2016 року
Окремі статті 2015 року
Окремі статті 2014 року
Окремі статті 2013 року
Окремі статті 2012 рокуExpand Окремі статті 2012 року
Окремі статті 2011 року
Окремі статті 2010 року
Окремі статті 2009 року
Своє жит­тя він при­свя­тив роз­вит­ку Львівської кри­с­та­лохімічної шко­ли 
 
 

Євген і Роман ГЛАДИШЕВСЬКІ.
Фото із сімейного архіву

В Актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася Урочиста академія з нагоди 90річчя від дня народження засновника Львівської кристалохімічної школи, доктора хімічних наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки Євгена Івановича Гладишевського (1924–2012). Організували захід Львівський національний університет імені Івана Франка, Західний науковий центр НАН України і МОН України, Комітет кристалографів України та Наукове товариство ім. Шевченка. У роботі Урочистої академії взяли участь науковці, викладачі, представники творчої інтелігенції, громадські діячі, студенти, учні та численні гості.

Відкриваючи академію, син Євгена Гладишевського, завідувач кафедри неорганічної хімії, член-кореспондент НАН України Роман Гладишевський ознайомив з історією створення, становлення та визнання Львівської кристалохімічної школи, підкреслив вагому роль Євгена Івановича Гладишевського у її заснуванні та розвитку. Він розповів, що 55 років тому делегація Львівського університету взяла участь у роботі одного з найвищих форумів кристалографів – Федорівській сесії з кристалографії в Ленінграді. До складу делегації входили ректор університету академік Євген Лазаренко, завідувач кафедри неорганічної хімії професор Євген Черкашин, завідувач кафедри кристалографії професор Гуго Пьотровський та доцент кафедри неорганічної хімії Євген Гладишевський. Євген Гладишевський виголосив доповідь «Кристалічна структура потрійних сполук у системі Cr-Ni-Si і Cr-Co-Si», під час обговорення якої світовий авторитет у галузі кристалографії, академік Микола Бєлов визнав існування у Львові наукової школи «Кристалохімія».

— Шлях до визнання було розпочато ще професором Влодзімежом Тшебятовські в середині 40-х років минулого століття, коли в нашому університеті почали з’являтися рентгенівські дифракційні установки. Молоді амбітні вчені Євген Гладишевський і Петро Крип’якевич вивели рентгеноструктурні дослідження на світовий рівень і заклали фундамент Львівської кристалохімічної школи. Все своє життя Євген Гладишевський присвятив розвитку школи, – розповів Роман Гладишевський.

Учений також відзначив, що сьогодні Львівська кристалохімічна школа є авторитетним осередком структурних досліджень у світі, організатором форуму найвищого рівня в галузі кристалохімії інтерметалічних сполук. Кожні три роки у Львові збираються провідні вчені в цій галузі для роботи на міжнародній конференції, щоб визначити пріоритети і шляхи подальшого розвитку науки. Школу знають у світі за систематичними дослідженнями та оригінальними відкриттями, тисячами наукових публікацій, монографіями, а також за персоналіями. Доробок Львівської кристалохімічної школи становить 20% світових досягнень у галузі кристалохімії інтерметалічних сполук.

На завершення Роман Євгенович повідомив, що цікавим, можливо, невипадковим виявився збіг дат: 2014 рік – 90 років від дня народження Євгена Івановича Гладишевського і 2014 рік – Міжнародний рік кристалографії під егідою ЮНЕСКО.

З вітальним словом до присутніх звернулася проректор з науково-педагогічної роботи Львівського національного університету імені Івана Франка, доцент Звенислава Мамчур, яка відзначила, що Євген Гладишевський – це видатний львів’янин, талановитий науковець і просто людина, з якої варто брати приклад:

— Можливо, нам легше, ніж іншим, бо перед нами є приклад. Приклад того, як треба працювати, як треба віддавати себе повністю улюбленій справі. Нам легше, бо ми знаємо, яким повинен бути науковець, до чого треба прагнути, якщо ти прийшов у науку і хочеш присвятити їй своє життя.

Від імені львівської наукової громадськості учасників Урочистої академії привітав академік НАН України Ігор Юхновський. Він поділився спогадами про Євгена Івановича Гладишевського, як щирого друга, веселого та дотепного колегу, ініціативного і творчого науковця:

— З Євгеном ми прийшли в університет у 1946 році. З того часу працювали кожен на своїй науковій ниві, але часто обмінювалися думками і проводили насичені та цікаві розмови, і не лише про науку, але й про красу природи, спортивні події, різноманітні туристичні походи.

Вчений наголосив, що Євген Іванович упродовж свого життя був невтомним вихователем молодих науковців, він умів зацікавити, заохотити, вселити бажання вчитися та працювати. Він щедро ділився своїми науковими ідеями з усіма, хто був поруч, робота з ним приносила велику радість завдяки його особистій привабливості, великій енергії та творчому оптимізму. Можливо, тому так багато в нього учнів, які завжди будуть вдячні вчителю за науку, за добро, за радість спілкування.

Голова Західного наукового центру НАН України і МОН України, академік НАН України Зіновій Назарчук у своєму привітанні до численної аудиторії зазначив, що Євген Іванович Гладишевський – це вчений зі світовим ім’ям, надзвичайно ерудована та багатогранна особистість.

— За роки самовідданої праці у Львівському університеті на посаді завідувача кафедри неорганічної хімії та проректора з наукової роботи Євген Іванович багато зусиль доклав для вдосконалення наукової роботи, зокрема збільшення обсягів бюджетних і госпдоговірних науково-дослідних робіт, налагодження співпраці з науковими закладами інших міст і країн. Його діяльність була скерована на ріст чисельності викладачів із науковими ступенями, залучення всіх викладачів до виконання науково-дослідної роботи, підвищення ефективності аспірантури, – виділив основні принципи науково-організаційної роботи професора Є. І. Гладишевського академік Назарчук.

Зі словами вітання виступив декан хімічного факультету, професор Ярослав Каличак:

— Професор Є. І. Гладишевський зробив вагомий внесок у розвиток вітчизняної та світової науки в галузі кристалохімії неорганічних сполук. Його наукові дослідження вирізняються багатогранністю тематики, поєднанням аналізу та синтезу, пошуком кристалохімічних закономірностей. Ті успіхи, які зараз має факультет, університет та Львівська кристалохімічна школа – всі вони, у великій мірі, завдяки багаторічній плідній праці Євгена Івановича Гладишевського, а майбутні здобутки будуть присвячені пам’яті про те, що він зробив для нас і нашої держави.

Ярослав Михайлович розповів, що Гладишевський – один із перших десяти випускників хімічного факультету. Він не покинув стіни рідного університету, а залишився працювати тут – за 54 роки викладацької праці пройшов шлях від асистента до професора кафедри неорганічної хімії.

Євген Іванович Гладишевський багато часу приділяв громадській діяльності. Як відзначив професор Каличак, він один із перших виступив у 1989 році з пропозицією відновлення роботи у Львові Наукового товариства ім. Шевченка. З перших днів діяльності НТШ очолив хемічну комісію (1992—2012 рр.) і редколегію «Праць НТШ. Серія хемія і біохемія», був дійсним членом НТШ, неодноразово виступав на наукових сесіях і віддано працював на благо товариства.

Долучився до привітань та висловив слова вдячності й пам’яті про свого побратима поет, громадський діяч Ігор Попович. Він присвятив кілька поетичних рядків професору Євгену Гладишевському:

...Ти заснував школу кристалохімічну,

Тебе ми згадаєм, бо Ти – вогонь вічний...

А я пам’ятаю, як в тридцять дев’ятім

Ти із пластунами ішов у Карпати.

І ніс Ти набої, і ніс Ти гранати,

Щоб життя в Україні завжди
було святом...

Програма Урочистої академії передбачала наукові доповіді учених провідних науково-освітніх установ України й Польщі, де добре знають і пам’ятають Євгена Івановича Гладишевського, його наукові праці та досягнення. Свого часу професор Є. І. Гладишевський започаткував співпрацю з багатьма вітчизняними вищими навчальними закладами, науковими організаціями та промисловими підприємствами, а згодом — і закордонними навчальними та науковими центрами. Плідна наукова співпраця триває донині.

З науковими доповідями виступили: академік НАН України А. Г. Білоус (Інститут загальної та неорганічної хімії ім. В. І. Вернадського НАН України, м. Київ), професор М. М. Павлунь (Львівський національний університет імені Івана Франка), професор О. Б. Веліченко (Український державний хіміко-технологічний університет, м. Дніпропетровськ), член-кореспондент НАН України Р. Є. Гладишевський (Львівський національний університет імені Івана Франка), професор Зофія Жончинська (Університет Марії Кюрі-Склодовської, м. Люблін), професор С. А. Неділько (Київський національний університет імені Тараса Шевченка), професор І. Є. Барчій (Ужгородський національний університет) та професор А. С. Волошиновський (Львівський національний університет імені Івана Франка).

Під час Урочистої академії відбулося нагородження переможців Львівсько-Люблінського конкурсу школярів «Кристали та їхнє дослідження». Упродовж останніх п’ятьох років відбувається цей конкурс, ініціатором і меценатом якого став професор Є. І. Гладишевський. Переможці конкурсу нагороджуються його іменними преміями. Євген Іванович умів згуртувати навколо себе молодь – студентів із перших курсів навчання і навіть учнів зі шкільної лави. Прищеплював їм інтерес до хімічних досліджень, заохочував займатися наукою, сприяв участі молодих науковців у конференціях різного рангу, пропагував українську науку, вмів показати, що хімія є цікавою та корисною.

На початку церемонії нагородження переможців конкурсу Роман Гладишевський наголосив:

— За час свого існування Львівська кристалохімічна школа виховала п’ять поколінь науковців, і для всіх них Євген Іванович залишається знаковою постаттю. Він вселив у своїх вихованців жадобу до життя, віру в свої сили і на власному прикладі показав, що тільки завдяки наполегливій праці можна досягти висот. Віримо, що сьогодні в цій залі присутні й наступні покоління Львівської кристалохімічної школи – учасники п’ятого конкурсу школярів «Кристали та їхнє дослідження».

Поділилися спогадами про цікаві моменти співпраці та спілкування з Євгеном Івановичем Гладишевським його колеги та учні: професор Дарія Семенишин та доцент Володимир Яровець з Національного університету «Львівська політехніка», професор Львівської національної академії мистецтв, голова Брюховицької селищної ради Олексій Процик, заслужений працівник культури України, директор Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка Роман Горак, професор Микола Романюк та доценти Іванна Мокра, Зіновія Шпирка, Марія Коник з Львівського національного університету імені Івана Франка, учні середньої загальноосвітньої школи І—ІІІ ступенів м. Дубляни.

   
Президія НАН України © Макетний зразок
  This Website is best available with Microsoft Internet Explorer 6.0+