Skip Navigation Links наука
освіта
техніка
прогрес
Газета заснована у квітні 1997 р.
Пропустити посилання переходів
Випуски газети
Окремі статті
Фотогалерея
Редакція
Пропустити посилання переходів
Окремі статті 2020 року
Окремі статті 2018 року
Окремі статі 2017 року
Окремі статті 2016 року
Окремі статті 2015 року
Окремі статті 2014 року
Окремі статті 2013 року
Окремі статті 2012 рокуExpand Окремі статті 2012 року
Окремі статті 2011 року
Окремі статті 2010 року
Окремі статті 2009 року
Ака­демія на­ук підтри­мує іде­а­ли і цінності ЮНЕ­С­КО впро­довж ше­с­ти де­ся­тиліть 
 
 

Національний атлас України – подарунок
Ірині БОКОВІЙ від президента Академії
Бориса ПАТОНА

У рамках робочого візиту в Україну делегація ЮНЕСКО на чолі з Генеральним директором ЮНЕСКО Іриною Боковою відвідала Національну академію наук України. Делегація взяла участь в урочистому засіданні Президії НАН України, присвяченому 60-річчю вступу України до ЮНЕСКО.

У вітальному слові до учасників заходу президент Національної академії наук України академік Борис Патон зазначив, що шістдесятиріччя вступу України до ЮНЕСКО, яке ми відзначаємо цього року, є непересічною подією для всіх організацій, причетних до сфер діяльності ЮНЕСКО. Він наголосив на тому, що Академія бере активну участь у програмах ЮНЕСКО практично впродовж усіх цих років. Із 1960 року взаємодія з Міжурядовою океанографічною комісією в складі ЮНЕСКО стала відповідальністю Академії, а представники НАН України входять до складу цього міжнародного органу.

Борис Патон звернув увагу на те, що з 1973 року плідно працює Національний комітет України з програми ЮНЕСКО «Людина та біосфера». Зокрема, за дорученням Секретаріату ЮНЕСКО цим комітетом були підготовлені пропозиції до проекту «Стратегії дій ЮНЕСКО щодо змін клімату», створено національну мережу з восьми біосферних резерватів ЮНЕСКО в Україні, три з яких стали транскордонними. Включення останнього — «Західне Полісся» — до Всесвітньої мережі біосферних резерватів відбулося в 2012 році.

Вагома участь у програмах ЮНЕСКО з питань освіти належить Міжнародному науково-навчальному центру інформаційних технологій і систем НАН України. Його визначено національним координатором Міжурядової програми ЮНЕСКО «Інформація для всіх». На базі центру створено кафедру ЮНЕСКО.

Було також наголошено, що установи Академії беруть активну участь у реалізації програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу», спрямованої на популяризацію документальної спадщини. Зокрема, найбільш знаковим стало проведення торік під егідою ЮНЕСКО міжнародної наукової конференції «Володимир Вернадський: біо-сфера і цивілізація в ХХІ столітті». Важливими є й спільні дії у проектах ЮНЕСКО «Світова цифрова бібліотека» та «Створення каталогу «Бібліотека Хрептовичів».

Президент НАН України наголосив на включенні непересічної події — 200-річчя від дня народження великого українського поета і художника Т. Г. Шевченка — до календаря пам’ятних дат, що відзначаються за участю ЮНЕСКО. У рамках підготовки до цього славного ювілею Національна академія наук видала унікальну академічну «Шевченківську енциклопедію» та Повне зібрання творів Т. Г. Шевченка, а її вченими було створено науково-освітній інтернет-портал, присвячений життю і творчій спадщині Великого Кобзаря.

Як зазначив академік Б. Є. Патон, велике значення має підтримка з боку ЮНЕСКО Міжнародної асоціації академій наук (МААН) — неурядової організації, яка об’єднує національні академії наук більшості країн колишнього СРСР. У 2012 році ЮНЕСКО прийняла рішення підвищити рівень партнерства з МААН, надавши цій Асоціації консультативний статус.

Президент Малої академії наук, член-кореспондент НАН України Станіслав Довгий та директор Інституту проблем реєстрації інформації НАН України, академік НАН України Вячеслав Петров у своїх виступах на урочистому засіданні Президії НАН України запропонували для ЮНЕСКО цікаві напрями співпраці. Йшлося про залучення організації до широкої популяризації унікального науково-освітнього інтернет-порталу «Погляд крізь час», присвяченого Тарасу Шевченку. Також було порушено важливе питання довготривалого зберігання інформації, шляхи вирішення якого запропонували вчені Академії, створивши технологію зберігання інформації на сапфірових оптичних дисках. Особливої ваги розробка набуває в контексті збереження культурної спадщини людства.

Під час свого виступу Ірина Бокова також відзначила плідну співпрацю ЮНЕСКО та НАН України, яка має глибоке коріння. «Я приїхала для того, аби ще раз підтвердити мою глибоку підтримку нашому партнерству і співробітництву в таких важливих напрямах, як підвищення рівня освіти серед населення, захист біосфери і збереження біорізноманіття, охорона та збереження української матеріальної та нематеріальної культурної спадщини, сталий розвиток», — наголосила Генеральний директор ЮНЕСКО. Вона подякувала українському уряду, НАН України та всьому українському народу за підтримку ідеалів і цінностей ЮНЕСКО.

Академік Борис Патон вручив Ірині Боковій диплом та медаль МААН «За сприяння розвитку науки» — це рішення Ради Міжнародної асоціації академій наук. Він також подарував високій гості Національний атлас України – унікальне видання про історію, економіку, культуру та інші сфери життя нашої держави.

   
Президія НАН України © Макетний зразок
  This Website is best available with Microsoft Internet Explorer 6.0+