Skip Navigation Links наука
освіта
техніка
прогрес
Газета заснована у квітні 1997 р.
Пропустити посилання переходів
Випуски газети
Окремі статті
Фотогалерея
Редакція
Пропустити посилання переходів
Окремі статті 2020 року
Окремі статті 2018 року
Окремі статі 2017 року
Окремі статті 2016 року
Окремі статті 2015 року
Окремі статті 2014 року
Окремі статті 2013 року
Окремі статті 2012 рокуExpand Окремі статті 2012 року
Окремі статті 2011 року
Окремі статті 2010 року
Окремі статті 2009 року
Безпілот­ний літаль­ний апа­рат – на служ­бу по­ляр­ни­кам 
 
 

Полярники виконують гімн України біля
пам’ятника Михайлу Грушевському

Нещодавно з Києва на далекий південь відбула команда зимівників та остання група сезонних учених, які працюватимуть на Українській антарктичній станції Академік Вернадський. У складі ХІХ антарктичної експедиції – 12 фахівців з Києва, Львова, Одеси, Севастополя, Харкова. Це – гармонійний сплав молодої енергії й досвіду, а також амбіцій щодо успішного розв’язання своїх науковотехнічних завдань.

Команду очолює Станіслав Недогібченко – співробітник відділу геофізичних і геологічних досліджень Національного антарктичного наукового центру. За його плечима – близько десяти сезонних експедицій та зимівель, під час яких він освоїв кілька спеціальностей та зажив слави справжнього багатостаночника. Такі люди в екстремальних умовах роботи за постійної потреби суміщення професій цінуються на вагу золота. «Тривожуся про те, щоб був спокій і мир у нашій державі. Все інше – потім. В Антарктиці ми зі своєю частиною роботи впораємося», — сказав кореспонденту «Світу» начальник станції.

Зі слів С. Недогібченка, нинішній сезон і наступна зимівля характеризуються високою технічною складністю наукових проектів та відповідальністю їх виконавців. Роботи буде набагато більше, ніж у попередні роки, але вона цікавіша і корисніша, відрізняється більш системним і комплексним підходом, а ще — висококваліфікованими спеціалістами, які її виконуватимуть.

Комплексні дослідження у прибережних зонах станції Академік Вернадський, експлуатаційні випробування можливостей безпілотних літальних апаратів для моніторингу навколишнього середовища, застосування сучасного високочастотного ехолота для вивчення рельєфу океанського дна – усе це завдання поточного сезону і чергової зимівлі.

Директор Інституту геодезії Львівської політехніки Корнилій Третяк та його п’ятеро колег з політехніки вперше виконуватимуть 3D сканування льодовиків за допомогою нового безпілотного лазерного літального апарата — геодезичного, високоточного, сучасного. До його виготовлення долучилися найкращі фірми світу.

— На відміну від попередніх зйомок, цього разу ми володіємо більш досконалими технологіями, що дає змогу охоплювати цілі квадратні кілометри території з високою точністю і роздільною здатністю, — розповів Корнилій Третяк. — Ми порівняємо отримані спостереження із раніше виконаними і побачимо, які зміни об’єму льодовиків відбулися. Такі зміни — один з індикаторів потепління.

Крім цих робіт, зі слів науковця, львівські фахівці виконуватимуть геодинамічні дослідження (третій цикл спостережень), які дозволяють прогнозувати сейсмічну активність, вивчати геологічні процеси і сучасну геодинаміку. Вчені сподіваються впоратися із запланованим обсягом роботи, адже попередній прогноз погоди повинен у цьому посприяти.

   
Президія НАН України © Макетний зразок
  This Website is best available with Microsoft Internet Explorer 6.0+