Skip Navigation Links наука
освіта
техніка
прогрес
Газета заснована у квітні 1997 р.
Пропустити посилання переходів
Випуски газети
Окремі статті
Фотогалерея
Редакція
Пропустити посилання переходів
Окремі статті 2020 року
Окремі статті 2018 року
Окремі статі 2017 року
Окремі статті 2016 року
Окремі статті 2015 року
Окремі статті 2014 року
Окремі статті 2013 року
Окремі статті 2012 рокуExpand Окремі статті 2012 року
Окремі статті 2011 року
Окремі статті 2010 року
Окремі статті 2009 року
Нас очіку­ють теплі вес­няні дні й різкі пе­ре­па­ди повітря 
 
 

Нині клімат у світі й Україні, зокрема, науковці характеризують як нестійкий. Скільки б фахівці не дискутували щодо того, чи є глобальне потепління, чи це просто вигадка, та його вплив земляни вже відчули. Із 2011 року температура повітря на всій планеті почала відчутно підвищуватися.

Учені кажуть, що в період 1944—1975 років глобальна температура стабілізувалася, що й досі незрозуміло: за рахунок чого це відбулося? Із 1975-го – різко підвищилася. Проте останні 10 років – своєрідний ступор, температурні показники не зростають. Це викликає дискусії в науковому середовищі. Чи мають рацію ті, котрі вважають, що лише антропогенний фактор є причиною глобального потепління? Зазвичай факторів багато, основний з яких геофізичний, припускають дослідники.

Незалежно від стабілізації температури повітря, ми стали свідками багатьох стихійних природних катаклізмів. Будь-яке різке зниження чи підвищення температури «тягне за собою» великі штормові явища. Кількість злив у липні збільшилася майже у 8 разів в останнє десятиліття, порівняно з попереднім, і ця тенденція переходить на наступні 5 років. От, нещодавно в Києві та інших регіонах України була гроза, хоча дерева ще не розпустилися. Старожили кажуть: це — недобре. Науковці ж пояснюють: такі процеси – прояви глобального потепління.

Глобальне потепління накладає свій відбиток на весняну й літню погоду і без того бурхливого 2014 року. Із 25 березня ми вже перейшли в літо, адже середньодобова температура повітря перевищила +5 градусів за Цельсієм. Про це журналістам розповіла завідувач відділу кліматичних досліджень та довготермінових прогнозів погоди Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту МНС та НАН України, доктор фізикоматематичних наук, професор Вазіра Мартазінова.

Науковці-метеорологи обіцяють українцям теплий квітень, особливо в першій його половині. Температура повітря на початку другого місяця весни буде вищою за норму – +15° С на більшій території України. Проте впродовж місяця варто очікувати декількох температурних перепадів, у середині квітня і ближче до 20 числа — різких. У цей період середньодобова температура повітря триматиметься на позначці +5...+7° С. «Така зміна температури зазвичай небезпечна тим, що її супроводжують різноманітні стихійні метеорологічні явища: зливи, град, штормовий вітер, заморозки, ожеледь… На території України теж варто очікувати штормові явища, особливо у другій половині місяця», — прогнозує Вазіра Мартазінова. Загалом, на більшій території нашої країни – суттєвий дефіцит опадів, дощі випадатимуть в окремі дні.

А от киян погода потішить ближче до середини квітня. За прогнозом метеорологів, у цей період стовпчик термометра в столиці буде підніматися до 27° С вдень.

Середньомісячна температура повітря в травні – до 2° С вище норми, від +15 градусів на всій території України. Науковці кажуть, що це середнє багаторічне значення. Як і в березні та квітні, знову очікуємо на дуже різкі, нестійкі погодні умови. Так, у середині місяця температура повітря може доходити до +20...+22° С на більшій території. Однак у перші десять днів та приблизно із 20 травня й до кінця місяця можливе різке похолодання. Середньодобова температура повітря знову повторить квітневі показники – до +5° С, місцями можливі так звані пізні заморозки. «Коли перепади повітря відбуваються приблизно на 10 градусів, то нічого хорошого очікувати не доводиться, так як потужні штормові явища братимуть верх: сильні зливи, град, вітер», — нагадує професор
В. Мартазінова. У травні на всій території України випаде велика кількість опадів, а в західній і південно-східній її частині – значно більше.

Зі слів науковця, фактично така нестійкість температурного режиму прогнозується щомісяця. Тепер — це наш клімат, ми мусимо адаптуватися до нього. Проте у травні, коли українці планують свої перші відпустки (тим паче походи в гори), треба особливо зважати на прогноз погоди. Навіть короткостроковий прогноз на 3—5 днів зможе убезпечити від того, аби не опинитися в непередбачуваній синоптичній ситуації.

Український науково-дослідний гідрометеорологічний інститут, на відміну від Гідрометцентру, розробляє метод довгострокових прогнозів, які, стверджують дослідники, конкурентоспроможні не лише в Україні, а й у світі. Це дає їм змогу прогнозувати погоду на декілька місяців уперед. На прес-конференції доктор фізико-математичних наук В. Мартазінова розповіла, чого слід очікувати від літніх місяців.

Насамперед, такого тепла, як у 2010 чи 2012 роках, ми не відчуємо. Загалом температурні процеси в червні будуть переплітатися: холодні й теплі. У червні на всій території України буде на 2 градуси вище норми. Середньомісячна температура — від +20 до +24° С. Однак, зауважують науковці, температурні показники будуть близькі до середніх багаторічних значень. Це нехороші процеси – вони вологі, в них немає стійкого літнього тепла.

Різке прогрівання повітря в липні вчені прогнозують лише в окремі дні: від 15 до 20 числа стовпчик термометра сягатиме позначки +25...+27° С. Українців зустрічатиме чимало похмурих липневих днів.

Попри синоптичні прогнози, «Світ» нагадує: у Природи несприятливої погоди немає…

   
Президія НАН України © Макетний зразок
  This Website is best available with Microsoft Internet Explorer 6.0+