Skip Navigation Links наука
освіта
техніка
прогрес
Газета заснована у квітні 1997 р.
Пропустити посилання переходів
Випуски газети
Окремі статті
Фотогалерея
Редакція
Пропустити посилання переходів
Окремі статті 2020 року
Окремі статті 2018 року
Окремі статі 2017 року
Окремі статті 2016 року
Окремі статті 2015 року
Окремі статті 2014 року
Окремі статті 2013 року
Окремі статті 2012 рокуExpand Окремі статті 2012 року
Окремі статті 2011 року
Окремі статті 2010 року
Окремі статті 2009 року
На­повніть сер­це тропічним літом! 
 
 

Різноманіття азалій вражає

Драматично-трагічні події новітньої української історії так закрутили нас у своєму бурхливому вирі, що мозок навіть не допускає думки про щось інше, далеке від насилля і жахіть. А тим часом закони природи ніхто не відміняв і весна вже давно прийшла…

Ще місяць тому співробітники Національного ботанічного саду ім. М. М. Гришка НАН України через сайт установи звернулися до киян і гостей столиці: «Якщо хочете, не виїжджаючи з Києва, побачити справжнє тропічне літо – відвідайте оранжерейний комплекс нашого саду. Тут – пік квітування азалій і камелій».

«Світ» поспішив хоч не надовго побувати в оранжереї ботсаду, яка в період квітування перетворилася на казковий сад. Тут ніжно-рожеві, малинові, бузкові, фіолетові, з ледь відчутним ароматом квіти азалії гармонійно поєднуються з яскраво-червоними, білими та рожевими „восковими” камеліями.

Як розповіла старший науковий співробітник відділу тропічних і субтропічних рослин Національного ботанічного саду ім. М. М. Гришка НАН України, кандидат біологічних наук Жанна Ярославська, на одній рослині азалії одночасно відкривається до 500 квітів, а квітка не втрачає декоративності два тижні, окремий кущ у віці 20—25 років квітує близько двох місяців. Якщо ранні сорти розквітнули ще в грудні, то пізні закінчують цвітіння у квітні.

Науковець уточнює, що термін азалія – садівничий. Правильна назва рослини — рододендрон. Після схрещування кількох сортів рододендрону отримували азалію індійську. У ботанічний сад рослина потрапила в 1946 році з Німеччини. У результаті копіткої роботи українських селекціонерів було виведено понад 25 її сортів. Селекція азалії була спрямована на отримання красивої квітки з мінімальним ароматом (квітування азалії може викликати алергічну реакцію).

Камелія японська – родич чаю. З її листочків, дійсно, можна заварювати чай, щоправда буде він не найвищого сорту. Цінується саме квітка. «В Європі у 19 столітті одна квітка коштувала так само, як вишукана обручка з діамантом. Тому на балах дами прикрашали свої вбрання квітками камелії, — розповідає Жанна Ярославська. — От що цікаво: якщо в Європі дуже любили цю квітку (згадайте хоча б «Даму з камеліями» О. Дюма чи «Травіату» Дж. Верді), то на Сході, навпаки, ніхто себе нею не прикрашав. Там ці рослини висаджували біля храмів та на цвинтарях».

За древньою легендою, бог кохання Амур прагнув знайти ідеальну жінку. Мати Венера відправила його на планету Сатурн. Там він побачив жінок, «зроблених» ніби із криги. Вони сиділи біля чудового озера, мали довге сріблясте волосся, грали на арфах і співали гарними голосами. Амур дістав стріли і почав пускати їх у крижаних красунь. Та жодна стріла так і не змогла вразити жіночого серця. Розчарований, він повернувся до Венери. «Якщо жінка не вміє кохати, то вона не має права бути жінкою» — такий вердикт Венери. Вона перетворила красунь на квіти камелії, які, хоч і гарні, та не мають аромату, схожі на воскові й зігріти серце не можуть.

Кандидат біологічних наук Жанна Ярославська зізналася, що відвідувачі оранжерейного комплексу в академічному ботанічному саду по-доброму заздрять його співробітникам. Вона каже, що науковцям, справді, немає коли страждати на депресію – надто багато роботи. З іншого боку, рослина – не людина. Вона не образить і завжди відчує твій настрій. Жартує: від негативної енергетики людей у ботанічному саду завжди є змога сховатися…

…Зазвичай пік квітування азалій, камелій, орхідей у Національному ботанічному саду ім. М. М. Гришка НАН України припадає на 8 березня. Ні, рослини не святкують Міжнародний жіночий день. Просто саме цієї пори — їхній розквіт на тропічній батьківщині. Зрештою, співробітники ботсаду на Тімірязєвській, 1, завжди знайдуть, чим вас здивувати.

   
Президія НАН України © Макетний зразок
  This Website is best available with Microsoft Internet Explorer 6.0+