Skip Navigation Links наука
освіта
техніка
прогрес
Газета заснована у квітні 1997 р.
Пропустити посилання переходів
Випуски газети
Окремі статті
Фотогалерея
Редакція
Пропустити посилання переходів
Окремі статті 2020 року
Окремі статті 2018 року
Окремі статі 2017 року
Окремі статті 2016 року
Окремі статті 2015 року
Окремі статті 2014 року
Окремі статті 2013 року
Окремі статті 2012 рокуExpand Окремі статті 2012 року
Окремі статті 2011 року
Окремі статті 2010 року
Окремі статті 2009 року
Невідво­ротність зміни мов­но­го за­ко­но­дав­ст­ва са­мо­оче­вид­на 
 
 

Павло ГРИЦЕНКО,
директор Інституту української
мови НАН України,
доктор філологічних наук

На тлі політичної кризи в Україні останніх місяців загострилася проблема мовного законодавства. Нагадаємо, що впродовж багатьох років це питання залишалося законодавчо неврегульованим: чинний закон не був гармонізований із Конституцією України та міжнародними правовими документами, зокрема і тими, яких Україна зобов’язалася дотримуватися. Як наслідок – сплеск активності депутатів щодо творення законів про мову. Було зареєстровано десятки законопроектів (часто майже ідентичних) із виразною інтегральною рисою більшості з них – невисоким рівнем знань права їхніми авторами, а часто – відсутністю реальних знань законів мовного життя суспільства, превалюванням мрійництва (чи емоційно-оцінних засад) над науковими принципами законотворення.

В експертних висновках профільних інститутів Національної академії наук України переважну більшість цих законопроектів було визнано непридатними для обговорення у Верховній Раді, вони не отримали експертної підтримки правників, мовознавців, політологів. Водночас у НАН України тривало опрацювання правових проблем функціонування мов в Україні, було створено низку фундаментальних праць, запропоновано розв’язання задавнених мовних проблем, проведено соціомовні польові обстеження в різних регіонах України, опрацьовано концепцію гармонізації мовного буття держави з урахуванням досвіду мовного планування та моделей подолання мовних кризових ситуацій у різних країнах світу, насамперед у європейському ареалі.

Ситуацію на гірше змінило поспішне прийняття закону «Про засади державної мовної політики» №5029–IV від 3 липня 2012 р. (умовна назва «закон Ківалова–Колісніченка»), що відбулося з порушенням усталеної процедури ухвалення законів і всупереч науково аргументованому негативному експертному висновкові НАН України, правників багатьох університетів України та Венеціанської комісії. Як наслідок такого ухвалення закону – протести науковців, відомих громадських діячів, студентів і… обіцянка Президента України внести ті «системні зміни до закону, які сформулює спеціально створена комісія». Такий документ було докладно опрацьовано, однак подальші кроки влади вже були прогнозовані: рекомендації щодо змін закону кинуто до шухляди.

Верховна Рада 23 лютого 2014 року ухвалила закон, яким визнавала «закон Ківалова…» таким, що втратив чинність (відомо про наміри в. о. Президента України ветувати цей закон від 23 лютого 2014 р.), проте такі дії не наблизили Україну до врегулювання, зміни на краще мовного законодавства. Зокрема, не було розглянуто зареєстровані альтернативні законопроекти, а загострення в останні дні українсько-російських відносин практично унеможливило зважену, уґрунтовану на наукових засадах (без вулкану емоцій!) діяльність депутатів-законотворців.

Вкотре створено комісію з депутатів Верховної Ради, до якої долучено широке коло експертів, включно з провідними правознавцями, мовознавцями, а також визнаними юристами-практиками. На комісію покладено завдання підготувати новий законопроект про порядок застосування мов в Україні. Перше засідання комісії відбулося 4 березня.

Попереду на комісію чекає обсяжна робота, а на Академію наук, університети – відповідальні експертизи створюваного закону.

Невідворотність зміни мовного законодавства є самоочевидною. Та чи будуть здатні депутати, українське суспільство почути голос розуму й не потонути у вирі емоцій – покаже час.

   
Президія НАН України © Макетний зразок
  This Website is best available with Microsoft Internet Explorer 6.0+