Skip Navigation Links наука
освіта
техніка
прогрес
Газета заснована у квітні 1997 р.
Пропустити посилання переходів
Випуски газети
Окремі статті
Фотогалерея
Редакція
Пропустити посилання переходів
Окремі статті 2020 року
Окремі статті 2018 року
Окремі статі 2017 року
Окремі статті 2016 року
Окремі статті 2015 року
Окремі статті 2014 року
Окремі статті 2013 року
Окремі статті 2012 рокуExpand Окремі статті 2012 року
Окремі статті 2011 року
Окремі статті 2010 року
Окремі статті 2009 року
Будь-яка спро­ба зни­щи­ти людсь­ку гідність в Ук­раїні не­мож­ли­ва 
 
 

На початку минулого року відомий учений-соціолог, заступник директора Інституту соціології НАН України, доктор філософських наук Євген ГОЛОВАХА в інтерв’ю газеті «Світ» сказав про те, що бачить великі перспективи для розвитку в 2013-му нормального громадянського суспільства («Світ», №3—4, 2013). Рік по тому «Світ» знову звернувся до вченого з проханням висловити свою точку зору на події в Україні.

— Громадянське суспільство – це не тільки громадські організації, — говорить соціолог Євген Головаха. — У громадянському суспільстві діють ініціативи людей. Перша сотня українців прийшла на Майдан тому, що їх об’єднали соціальні мережі. Тобто, громадянське суспільство зростало не стільки з громадських організацій, скільки з можливості людей згуртовуватися за власною волею. Я сам здивований чіткою системою організації Майдану і результатом самоорганізації. Наголошу ще раз: велику роль у цьому зіграли саме соціальні мережі, і ми побачили, скільки в Україні є людей із розвиненою громадянською свідомістю.

Як не парадоксально це може сприйматися, але встановлений у країні режим, який придушував будь-які форми соціальної свідомості, сам і посприяв виникненню такої громадянської самосвідомості та відчуття власної громадянської гідності.

Це не могло статися ще десять років тому, адже тоді ми жили в старій системі соціальних відносин. Сьогодні завдяки соціальній інформації сучасного світу українці змогли створити осередки самоорганізації. Зрештою, те, що сталося в нашому суспільстві, це, дійсно, протест, викликаний спробою остаточно знищити людську гідність, що в Україні неможливо в принципі.

Я завжди казав своїм російським колегам, чим ми відрізняємося від них, — ми не будемо терпіти знущання над особистістю. У нас є традиції підтримання самоорганізації і людської гідності. На щастя, так воно і вийшло. На превеликий жаль, це стало одночасно і великою трагедією для суспільства.

   
Президія НАН України © Макетний зразок
  This Website is best available with Microsoft Internet Explorer 6.0+