Skip Navigation Links наука
освіта
техніка
прогрес
Газета заснована у квітні 1997 р.
Пропустити посилання переходів
Випуски газети
Окремі статті
Фотогалерея
Редакція
Пропустити посилання переходів
Окремі статті 2011 року
Окремі статті 2010 року
Окремі статті 2009 року
Фаділу Блалі названо найкращим молодим винахідником 2011 року 
 
 

Фаділа БЛАЛІ зі своїм винаходом

Фото МАНУ

 

Одинадцятикласницю Фаділу Блалі з Києва визнано найкращим молодим винахідником 2011 року. У Малій академії наук переможця обирали із тридцяти претендентів – учнів МАН із різних регіонів країни. Ф. Блалі запропонувала новий метод лікування переломів у немовлят і виготовила спеціальний засіб для цього – скобу з полімерних матеріалів.

«Потрібно надавати молодим науковцям інструменти для того, щоб вони створювали та втілювали нові нестандартні ідеї. Головне для нас – допомогти дитині відчути своє покликання та реалізуватися у певній сфері», – зазначив президент МАН України Станіслав Довгий і подарував переможиці ноутбук.

Як розповідає винахідниця, кілька років тому вона стала свідком перелому стегнової кістки у немовляти під час пологів. «Дитині робили складну операцію у два етапи: вживлення та видалення спеціального імплантату. Спостерігаючи за реабілітацією малюка, я замислилася над тим, як можна полегшити страждання новонароджених у таких ситуаціях. Проаналізувала закордонний досвід і дізналася, що в багатьох країнах такі імплантати виготовляють із полімерних матеріалів, які розсмоктуються в організмі і не потребують видалення. Таким чином, замість двох операцій проводиться лише одна», – говорить Ф. Блалі. Однак проблема в тому, зауважує дівчина, що такі операції проводяться лише в дорослих людей – до немовлят цю технологію поки що не застосовували. Школярка зробила необхідні розрахунки і виготовила оригінальну скобу з полімерних матеріалів спеціально для немовлят: скоба має невеликий розмір і містить таку кількість лікувальної речовини, яка не зашкодить дитячому організму.

Фаділа Блалі отримає патент на свою розробку. Експерти Малої академії наук відзначили також п’ять інших школярських винаходів, автори яких матимуть допомогу в патентуванні. Це, зокрема, Анастасія Рудь - розробник лазерного приладу для лікування хвороб очей, що долає недугу кількома одночасними пострілами. Ольга Попович створила проект енергоефективного будинку у формі краплі. Наймолодший винахідник, який одержить патент, – Максим Лема: сконструйований ним робот здійснює точні і швидкі заміри приміщень. Ідея Марини Гришиної – виготовляти одноразовий посуд із крохмалю – також буде запатентована. А ще патент отримає аудіопідсилювач на основі лампового звуку, що його сконструював киянин Михайло Панчик.

 

   
Президія НАН України © Макетний зразок
  This Website is best available with Microsoft Internet Explorer 6.0+