Skip Navigation Links наука
освіта
техніка
прогрес
Газета заснована у квітні 1997 р.
Пропустити посилання переходів
Випуски газети
Окремі статті
Фотогалерея
Редакція
Пропустити посилання переходів
Окремі статті 2011 року
Окремі статті 2010 року
Окремі статті 2009 року
Рік 2012-й: чи стане Дракон прихильним до України і світу? 
 
 

Зустрінемо рік Дракона українським короваєм

 

Голова Всеукраїнської спілки вчених-економістів, завідувач кафедри стратегічного управління економічним розвитком Донецького національного технічного університету Олександр Кендюхов вважає, що 2012 рік у планетарному масштабі ознаменує початок кінця домінування Західної цивілізації з переходом на домінування цивілізації Східної. Цей перехід триватиме близько 20 років. Західна цивілізація під впливом цінностей суспільства споживання в найближчому майбутньому втратить свою економічну, а потім і культурно-релігійну ініціативу. Лідерами нової економіки, якою закінчиться економічна криза, що розпочалася в 2008-му, стануть Китай, трохи пізніше - Індія, що абсолютно не виключає економічну міць США, але це вже буде далеко не перша економіка у світі.

Про це науковець заявив на прес-конференції в УКРІНФОРМі, де разом із політологами, соціологами, аналітиками і правниками обговорив головні зміни, які очікують на Україну і світ у рік Дракона. 

- Цього року продовжиться вповільнення темпів економічного росту світової економіки до 3-3,5% і остаточно закріпиться позиція Китаю як майбутнього лідера глобального ринку з темпом економічного росту не менше 7%, - говорить доктор економічних наук Олександр Кендюхов. - Думаю, всі ми станемо свідками того, як Китай видаватиме найбільше кредиту головним кредиторам країн, які розвиваються.

На думку вченого, у 2012-му триватиме економічна рецесія в Європейському Союзі і Сполучених Штатах Америки, яка супроводжуватиметься скороченням бюджетів соціальних програм і соціальними хвилюваннями. Це, звичайно, впливатиме і на економіку України, так як вона виконує обслуговуючу функцію по відношенню до економік ЄС та США.

Найбільш проблемними в економічному відношенні країнами Єврозони залишаться Греція й Італія, до них із високою вірогідністю приєднаються Іспанія, Португалія, Ірландія, Австрія і Румунія. Поточний рік стане останнім в історії польського економічного дива.

Всупереч розповсюдженій думці про те, що економічна криза в Євросоюзі приведе до його розпаду, станеться навпаки: створюватимуться наднаціональні економічні управлінські структури, в яких будуть сконцентровані функції макроекономічного планування, регулювання і макроекономічного контролю. Адже без централізації цих функцій кризові тенденції і кризову ситуацію в ЄС подолати буде неможливо. Це, своєю чергою, закладе реальні економічні основи для наступної трансформації ЄС у Федерацію (хоча для цього необхідна буде поява загальноєвропейського політичного лідера).

Науковці-економісти називають ринки, які продовжуватимуть стагнацію в 2012 році у світовому масштабі (за винятком Китаю та Індії). Це ринок чорної металургії, будівництва і виробництва будівельних матеріалів, автопрому і суднобудівництва, легкої промисловості. Найбільш динамічними залишатимуться ринки інформаційних технологій і телекомунікацій, у т. ч. програмних продуктів, біотехнологій, фармпрепаратів. На жаль, Україна системно ні на одному із них не працює.

До кінця 2012 року з великою вірогідністю розпочнеться друга хвиля світової економічної кризи, про яку так багато говорили.

А от серед головних подій в українській економіці 2012 року професор Кендюхов прогнозує корегування тактики економічних реформ з метою забезпечення її більшої відповідності стратегічним цілям входження України до числа найрозвинутіших країн світу. Відбудеться остаточна олігополізація більшості внутрішньонаціональних ринків товарів промислового попиту (чорна і кольорова металургія, хімічна промисловість, виробництво будівельних матеріалів, видобувна промисловість), енергетичних ресурсів, у т. ч. рідкого палива, будівельних і транспортних послуг, цукру й зерна. Це призведе до істотного зниження рівня вільної конкуренції на ринках. Науковець припускає, що конкуренція навіть може бути згорнута, що є тривожною тенденцією, яка підриває ліберальні принципи ринкової економіки.

Відбудеться запуск масштабної програми дерегуляції підприємницької діяльності, адже в цьому давно назріла необхідність. Однак варто зауважити, нагадують фахівці, що прискорення економічних процесів повинно супроводжуватися створенням нових високотехнологічних експортоорієнтованих виробництв. Якщо цього не станеться, то ріст достатку одних громадян України можливий буде тільки за рахунок рівня життя інших. Країна збагачуватиметься в цілому лише тоді, коли експорт суттєво перевищуватиме імпорт.

Важливими цьогорічними подіями економісти називають футбольний чемпіонат Євро 2012 із короткотерміновим економічним ефектом; прийняття Закону України «Про державне стратегічне планування»; збільшення негативного торгового сальдо на 4-5%; ріст, порівняно з минулим роком, інфляції, яка на кінець 2012-го складе 9%.

До речі, щодо Євро 2012. Керівник інформаційно-аналітичного центру “FOREX CLUB” в Україні Микола Івченко навів таку історичну довідку: Австрія і Швейцарія, приймаючи Євро 2008, заробили 470 млн. євро, інвестувавши в чемпіонат 750 млн. євро; на проведення олімпіади в Греції було витрачено 11 млрд. євро, натомість отримано лише 2 млрд. євро; витрати ПАР на чемпіонат світу з футболу склали 4,3 млрд. дол., доходи – менше 1 мільярда. З досвіду цих чемпіонатів стає зрозуміло, що в короткотерміновому плані жоден із подібних заходів не окупився. В Україні уже витрачено 16 млрд. дол., тобто у 4 рази більше, ніж прогнозували спочатку. Імовірно, заробіток нашої країни впродовж одного місяця складе 500-700 млн. євро. Тут стоїть питання про довготермінову перспективу (10-15 років) всіх інфраструктурних проектів.

Ну, а в оптимістичному плані можна сказати, що цілком можливим є збільшення фінансування різних соціальних програм, частково відновляться виплати за ощадними вкладами СРСР, що швидше пов’язано з парламентськими виборами, ніж з економічною доцільністю або критеріями справедливості.

Економіст О. Кендюхов припускає, що 2012 рік буде роком, протягом якого вітчизняним бізнесом буде виведено за межі України суттєво більше фінансових ресурсів, ніж це було в 2011-му. І, зрештою, важливим проблемним моментом стане те, що до кінця цього року наша країна з високою імовірністю ввійде в початок першої фази другої хвилі економічної кризи.

Керівник Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко зазначає, що нині не тільки Україна, а вся світова політика вступає в черговий період високої турбулентності з непередбачуваними наслідками. І справа не лише в ризиках глобальної економічної кризи. Справа – у геополітичних тенденціях.

- Швидше за все, в цьому році ми побачимо суттєве посилення нестабільності на Близькому Сході. Умовно це можна назвати похміллям від арабських революцій минулого року, - говорить політолог. - Дуже велика ймовірність формування кризової ситуації навколо Ірану у зв’язку з його ядерними амбіціями. Ну і, нарешті, треба враховувати, що 2012 рік – це рік президентських виборів у багатьох ключових країнах світу, зокрема, в США, Росії і Франції.

Серед українських політичних перспектив найголовнішою подією року, яка визначатиме його драматургію, В. Фесенко називає парламентські вибори, вплив яких на наше політичне життя буде двояким і неоднозначним; вірогідність проведення виборів київського мера та можливої зміни уряду. Підсилюватиметься інтрига і гостра публічна інформаційна боротьба з приводу геополітичного вибору України: інтеграція європейська чи євразійська. Можливо, ця тема стане однією з головних на виборах до Верховної Ради України. Однак як це не парадоксально, переконаний політолог, але ми не побачимо руху ні в одному, ні в іншому напрямку.

Як стверджує директор соціальних програм Благодійного фонду “Нова генерація” Юрій Щедрін, рік Дракона у світі й Україні буде дуже складним і цікавим. Проте в цілому 2012-й не стане аж надто катастрофічним і в принципі повторюватиме економічні темпи 2011 року.

   
Президія НАН України © Макетний зразок
  This Website is best available with Microsoft Internet Explorer 6.0+