Skip Navigation Links наука
освіта
техніка
прогрес
Газета заснована у квітні 1997 р.
Пропустити посилання переходів
Випуски газети
Окремі статті
Фотогалерея
Редакція
Пропустити посилання переходів
Окремі статті 2011 року
Окремі статті 2010 року
Окремі статті 2009 року
Крісла народних депутатів зайняли нові обранці 
 
 

Голосують манівці

 

Незвичайне дійство відбулося у стінах українського парламенту. Талановиті учні Малої академії наук з усіх куточків України намагалися спробувати себе в якості народних обранців.

Пленарне засідання дитячого парламенту відбувалося за правилами Регламенту Верховної Ради під головуванням її спікера Володимира Литвина. У сесійній залі зареєструвалося 447 чоловік. На початку засідання традиційно привітали квітами іменинників. Президент Малої академії наук, народний депутат України Станіслав Довгий вчив учнів працювати із системою «Рада». Тож коли юні парламентарі ставили свої запитання - на табло висвітлювалися прізвища та політичні фракції депутатів, місця яких вони займали. Володимир Литвин висловив задоволення тим, що всі робочі місця у залі були заповнені, чого не побачиш на справжніх сесійних засіданнях. У вступному слові політик-науковець не без гумору зазначив: «Як академік академікам скажу, що був би радий завжди працювати у такій Верховній Раді, яка приймає правильні рішення».

Зустріч Голови Верховної Ради України з манівцями відбувалася в атмосфері цілковитого  порозуміння та довіри. Молодь порушувала проблемні питання сучасної освіти, охорони здоров’я, політики та економіки. Зокрема, діти цікавились, яким чином у вищих навчальних закладах розраховується кількість бюджетних місць і скільки коштів держава витрачає на освіту; чому українські дипломи мають найнижчий рейтинг за кордоном та які професії сьогодні найбільш необхідні державі.

Спікер зазначив, що у 2012 році на освіту заплановано 93 мільярди гривень. Однак якщо ці кошти поділити на всіх учнів та вчителів, то це буде лише 10% від потрібної суми.

Що ж стосується вищої освіти, то, на думку В. Литвина, її якість треба підвищувати. «Нам потрібні провідні спеціалісти не з приватних комерційних систем, які в нас існують, а з державних закладів», - зауважив він. Очільник парламенту впевнений, що саме комерціалізація ВНЗ завдала найбільших збитків сучасній освіті. «Сьогодні статус університетів знівельований, бо його отримали вчорашні професійно-технічні училища. Однак, освіта від цього не поліпшилась, а навпаки», - зазначив спікер.

Під час обговорення освітянських проблем юні парламентарі виступили із законодавчою ініціативою щодо державної підтримки обдарованих дітей. Голова Верховної Ради України також підтримав ідею ухвалення учнівського законопроекту, висловивши думку, що таких дітей необхідно «в хорошому розумінні слова брати на облік і вести персонально, розкриваючи талант кожного». Зокрема, зауважив, що сьогодні в Україні, дійсно, існує серйозна проблема відтоку мізків за кордон. Тож законодавчий акт, який запропонували політикам школярі, сприятиме тому, що потенціал талановитих дітей «не буде загублений». Спікер поставив учнівський законопроект на голосування. Документ підтримали 341 голосом.

Більшість дітей побувала у Верховній Раді України вперше. Старшокласниця Галина Охманюк приїхала до парламенту із волинського селища Куснище. Дівчина вважає, що в сучасній системі освіти має бути побільше цікавих заходів, які сприятимуть розвитку особистості, творчості, культури країни загалом.

Ще одна учениця МАН, Тетяна Формалюк, також багато чого хотіла б змінити та удосконалити в освіті. По-перше: оновити та відремонтувати приміщення сільських шкіл, відкрити у них нові гуртки для загального розвитку. По-друге: більше звертати увагу в навчальних програмах на вивчення творчості українських письменників та діячів культури. По-третє: створити шкільні парламенти і ради, які б сприяли розвитку навчальних закладів.

Євгеній Коротич із Лубен, що на Полтавщині, також підготував спікеру парламенту низку запитань. Хлопець цікавився, коли нарешті наша держава перестане жити у кредит. Євгеній вивчає економіку та хоче  працювати у Верховній Раді як політик.

Старшокласниці із Сімферополя Ніна Келле та Анастасія Панасенко займаються в секції журналістики. Дівчата мріють про безкоштовну освіту, підвищені стипендії і мультимедійне устаткування шкіл. Подруги вивчають політологію та юриспруденцію. Вони впевнені, що настане час, коли (вже ставши журналістами) готуватимуть у Верховній Раді свої відео-сюжети про підсумки парламентського тижня або парламентського дня.

На завершення зустрічі Голова Верховної Ради України побажав юним депутатам завжди йти на крок попереду. За його словами, сьогодні країні сьогодні потрібен креативний романтизм, без якого не можна завершити великих справ.
   
Президія НАН України © Макетний зразок
  This Website is best available with Microsoft Internet Explorer 6.0+