Національна академія наук України Міністерство освіти і науки України
Придніпровський науковий центр
Дніпропетровськ Запоріжжя Кіровоград
Пропустити посилання переходів
Контакти
На головну
Про нас
Пропустити посилання переходів
Секції центру
ШExpand Ш
Офіційні джерела
Національна академія наук України
Министерство образования и науки, молодежи и спорта Украины
Дніпровський регіональний центр інноваційного розвитку
 
Шапар Аркадій Григорович 
Член-кореспондент НАН України, доктор технічних наук, професор
Директор Інституту проблем природокористування та екології НАН України
Контакти:
Робоча адреса: 49000, м. Дніпропетровськ, вул. Московська, 6
Телефон робочий: (056) 745-30-43
e-mail: ippe-main@svitonline.com
Наукова біографія

Народився 05.09.1936 р. у м. Інгулець Дніпропетровської області.

У 1959 році закінчив Новочеркаський політехнічний інститут, спеціальність «Маркшейдерська справа». У 1966 році захистив кандидатську дисертацію на тему «Дослідження керованого обрушення уступів для відкритої розробки родовищ з м’якими породами» за спеціальністю «Відкриті розробки та експлуатація вугільних, рудних і нерудних родовищ», спецрада при Дніпропетровському гірничому інституті. У 1978 році захистив докторську дисертацію на тему «Наукові основи способів і технології відкритої розробки при використанні керованого обрушення і зсуву м’яких порід у технологічних процесах» за спеціальністю «Відкриті розробки та експлуатація вугільних, рудних і нерудних родовищ», спецрада при Московському гірничому інституті.

Основні наукові напрямки роботи:

-          Гірничі  науки,

-          Геоекологія,

-          Раціональне природокористування та сталий розвиток.

Основні наукові досягнення:

 Вперше науково обґрунтував вплив сучасного гірничого виробництва на динаміку стану геологічного середовища і довкілля в цілому. А.Г. Шапар розробив теорію техногенної геодинаміки і керування напружено-деформованим станом високих уступів та бортів кар'єрів. На її основі створені і впроваджені на кар'єрах України екологоорієнтовані ресурсозберігаючі технології видобутку корисних копалин, відзначені Державною премією України в галузі науки і техніки. Важливі наукові результати отримані ним у вирішенні проблем формування і викорис­тання техногенних родовищ із некондиційних руд та відходів збагачення, оцінки геоекологічного стану і моніторингу довкілля при видобутку мінеральної сировини, розробці концепції раціонального природокористування і сталого розвитку гірничодобувних територій.

Під його науковим керівництвом і за власною участю вперше запропоновано методо­логію вибору стратегії, критеріїв і показників сталого еколого-економічного і соціального розвитку техногенно навантажених територій України. На її основі розроблено проект  Закону України про концепцію переходу України до сталого розвитку, який Президією НАН України направлений до Верховної Ради та Кабінету Міністрів України, та проект програми сталого розвитку регіону видобування та первинної переробки урано­вої сировини, затверджений потім Кабінетом Міністрів України як Державна програма. Окремі елементи зазначеної стратегії вже використовуються в Дніпропетровській області та її містах.

За його участю вперше розроблені методичні засади комплексної системи моніторингу навколишнього природного середовища з залученням засобів дистан­ційного зондування Землі (в т.ч. Дніпропетровська обласна (СЕМ «Придніпров'я») і Дніпропетровська міська системи екомоніторингу, розроблено проект такої системи для м. Жовті Води.); новітні способи захисту довкілля від різних забруднюючих технологій; наукові основи прискореної гірничотехнічної і біологічної рекультивації тери­торій, масштабно ушкоджених гірничим виробництвом, створення на таких землях заказ­ників та інших елементів екологічної мережі (на їх основі розроблено обласну програму використання порушених земель гірничодобувних підприємств у якості відновлюваних елементів екологічної мережі Криворізького та Нікопольського марганцеворудного басейнів на 2007-2009 рр. та 2010-2014 рр.).

           Список наукових публікацій налічує понад 400 найменувань, серед яких 33 книги і монографії, 9 учбових посібників, 13 наукових матеріалів у енциклопедичних і 14 – у зарубіжних виданнях; ним отримано 60 авторських свідоцтв на винаходи і одне на наукове відкриття. Ним сформовані і плідно працюють 2 наукові школи. Під його науковим керівництвом захищено більш двох десятків докторських і кандидатських дисертацій.

Основні публікації:

1.Стратегія і тактика сталого розвитку / [Шапар А.Г., Ємець М.А., Копач П.І. та ін.].  – Дніпропетровськ: Моноліт, 2004. – 320 с.

2.Положення про проектування внутрішнього відвалоутворення та складування відходів виробництв залізорудних і флюсових кар’єрах / [Шапар А.Г.,Копач П.І., Романенко В.Н. та ін.]. - Кривий Ріг: Мінерал, 2004. – 52с.

3.Збірник методичних рекомендацій щодо впровадження еколого-орієнтованих технологій / [За ред. А.Г.Шапара ]. - Дніпропетровськ: Монолит, 2005. - 239 с.

4.Екологічний атлас Дніпропетровської області / [За  ред. А.Г. Шапара]. – Дніпропетровськ: Монолит, 2009. – 64с.

5.Методичні вказівки з визначення оптимальних кутів нахилу бортів, укосів уступів і відвалів залізорудних та флюсових кар’єрів  /  [Шапар А.Г., Копач П.І., Романенко В.Н. та ін.]. - Дніпропетровськ: Монолит, 2012. - 205 с.

6.Формирование и разработка месторождений железных и марганцевых руд / [Шапарь А.Г., Вилкул А.Ю., Копач П.И., Якубенко Л.В.] / од ред. А.Г.Шапаря]. - Дніпропетровськ: Монолит, 2012. – 140 с.

Нагороди:

·           Премія Академії наук України ім. О.М.Динника, 1989 р.

·           Державна премія України в галузі науки і техніки, 1999 р.

·           Заслужений діяч науки і техніки України, 2000 р.

·           Нагрудний знак Дніпропетровської облдержадміністрації «За розвиток регіону», 2006 р.

·           Пам’ятна медаль «За вагомий внесок у розвиток Дніпропетровської області», 2011 р.

MyCounter - счётчик и статистика
   
Придніпровський науковий центр © Центр практичної інформатики НАН України