Національна академія наук України Міністерство освіти і науки України
Придніпровський науковий центр
Дніпропетровськ Запоріжжя Кіровоград
Пропустити посилання переходів
Контакти
На головну
Про нас
Пропустити посилання переходів
Секції центру
Офіційні джерела
Національна академія наук України
Министерство образования и науки, молодежи и спорта Украины
Дніпровський регіональний центр інноваційного розвитку
 
Павленко Ірина Яківна 
Доктор філологічних наук, доцент
Завідувач кафедри російської філології  Запорізького національного університету
Контакти:

Робоча адреса: 69600, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 66

Телефон робочий: (061) 289 – 41 – 05

e-mail: folklor.lab@rambler.ru
Наукова біографія

Народилася 2 березня 1959р. в  м. Кам’янець-Подільський Хмельницької області.

У 1979 році закінчила з відзнакою Запорізький державний педагогічний інститут   за спеціальністю  «російська  мова і література» з присвоєнням кваліфікації «Вчитель  російської мови і літератури середньої школи».

По закінченню навчання з 1979 року до 1980 року працює вчителем у середній школі № 6. Навчалась в аспірантурі Запорізького державного університету, науковий керівник – доктор філологічних наук, професор  Тихомиров Володимир Миколайович. З 1980 року прийшла працювати до Запорізького педагогічного інституту на посаду викладача кафедри російської та зарубіжної літератури.

У 1989 році захистила кандидатську дисертацію в спеціалізованій Вченій раді Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка АН УРСР на тему “Романи Марка Вовчка про нових людей та російський літературний процес 60-70-х років 19 ст. Проблеми типології”, спеціальність: 10.01.01 – російська література.  27 листопада 1989 року присвоєно вчений ступінь кандидата філологічних наук. 2 листопада 1993 року присвоєно вчене звання доцента кафедри російської та зарубіжної літератури.  Пройшла шлях від викладача до доцента.

13 травня 2009 року захистила докторську дисертацію “Динаміка функціонування усної епічної традиції (на матеріалі Нижньої Наддніпрянщини)” зі спеціальності 10.01.07 – фольклористика (спеціалізована вчена рада Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України). 16 грудня 2009р. рішенням  спеціалізованої вченої ради Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України присуджено науковий ступінь доктора філологічних наук.

З 01 вересня 2008 року – завідувач кафедри російської філології  Запорізького національного університету (ЗНУ). Загальний стаж роботи – 28 років, з них 27 – у ЗНУ.   

Основні наукові напрямки роботи:

Наукові напрямки роботи:  фольклористика: український та російський фольклор, регіональна специфіка, динаміка функціонування фольклорної традиції. У 2006-2008рр. – керівник держбюджетної теми «Запорожжя та запорожці у фольклорі та літературі». Матеріали теми активно впроваджуються в навчальний процес.

Викладацька діяльність:

Основні навчальні дисципліни, які викладає: «Українська усна народна творчість», «Російська усна народна творчість», «Давня російська література», «Історія російської літератури 18 ст.», «Теорія літератури», «Історія російської критики».

Основні наукові досягнення:

Підготовано до друку перший том («Запорожжя та запорожці у фольклорі») багатотомного видання «Запорожжя у фольклорі та літературі». І.Я. Павленко виступала на телебаченні та друкувала статті в газеті «Наш город» з питань сучасного побутування фольклору в Запорізькій області. З 1982 р.  керує фольклорною практикою студентів та сама займається збиранням фольклору Запорізької області. Ініціювала створення наукової лабораторії фольклористики та художнього перекладу ЗНУ, де сама працювала на громадських засадах старшим науковим співробітником. У лабораторії створено архів унікальних фольклорних записів, що відбивають сучасний стан функціонування фольклорної традиції в регіоні, створено електронний каталог виданих фольклорних матеріалів з Нижньої Наддніпрянщини та тих, що є в  архівах України та Росії.

Павленко І.Я. – постійний голова журі секції «фольклористика» обласного відділу МАН України, проводить консультації вчителів та учнів, спрямовує роботу секції у річище вивчення місцевої та регіональної фольклорної спадщини.

Павленко І.Я.  брала участь в організації та проведенні Круглого столу у межах фестивалю «Ми - українські» (2006р.). Очолювала журі обласного огляду фольклорних колективів.

І.Я. Павленко  є автором понад 90 друкованих праць, серед них: 2 монографії і 50 статей присвячено вивченню фольклору Нижньої Наддніпрянщини.

Основні публікації:

1.Легенди та перекази Нижньої Наддніпрянщини: буття у просторі та часі. Монографія. – Запоріжжя: ЗНУ, 2006. – 243 с.

2.Історичні пісні Запорожжя: регіональна специфіка та шляхи поширення. Монографія.  – Запоріжжя: Тандем - У, 2003. – 203 с.

3.Новицький Я. Твори в 5-ти томах. Т.3.- /Упорядники тому Людмила Іваннікова, Ірина Павленко. - Запоріжжя: ПП «АА Тандем», 2009.- 440с.

4.Духовні скарби нашого краю: фольклор Бердянського району Запорізької області. Збірник фольклорних текстів / Укладачі Павленко І.Я., Полякова Н.Г.  Редагув., прим. та вст. стаття Павленко І.Я. - Запоріжжя, 2005. - 71с.

5.Гендерні особливості фольклору «країни козаків”// Гендерні студії в літературознавстві:  Навчальний посібник/ За ред. В.Л.Погребної. – Запоріжжя: Запорізький національний університет, 2008. - 222с.(С. 20 – 31.) З грифом МОНУ. 

Нагороди:

-Почесний знак МОНУ «Відмінник Освіти України» (2005р.); 

-Грамота президента Малої академії наук України «За вагомий внесок у розвиток обдарованої молоді» (2006 р.);

- Подяка тимчасово виконуючого обов’язки голови облдержадміністрації «За вагомий внесок у соціальний та культурний розвиток Запорізької області та участь у конкурсі «Господиня свого краю» (2008р.);

-Медаль «За розвиток Запорізького краю» облдержадміністрації (2009р.).

MyCounter - счётчик и статистика
   
Придніпровський науковий центр © Центр практичної інформатики НАН України