Маліцький Борис Антонович
Директор
Доктор економічних наук, професор
Україна, 01032, Київ, бул. Тараса Шевченка, 60
тел.-факс (044) 486-95-91
e-mail: steps@nas.gov.ua
Засновником наукового колективу, на базі якого створено Центр досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки, був відомий український наукознавець та історик науки член-кореспондент НАН України Г.М.Добров. Історія Центру починається з 1965 року, коли під керівництвом Г.М.Доброва було сформовано колектив наукознавців у межах відділу машинних методів обробки історико-наукової інформації Інституту історії АН України. До 1981 року очолюваний Г.М.Добровим науковий підрозділ, перебував у складі ряду інститутів Академії: математики, Ради по вивченню продуктивних сил України, кібернетики.
Свою сучасну назву – Центр досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім.Г.М.Доброва НАН України він отримав у 1986 році, коли до його складу було передано два відділи історії природознавства і техніки з Інституту історії України. До 1991 року Центр перебував у складі Інституту надтвердих матеріалів ім.В.М.Бакуля АН України. В 1989 року Центру було присвоєно ім’я Г.М.Доброва. В травні 1991 р. Центр досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім.Г.М.Доброва отримав статус самостійного науково-дослідного інституту і ввійшов до складу наукових установ Відділення інформатики НАН України. З цього часу його директором є д.е.н., проф. Маліцький Б.А.
Наукові підрозділи Центру:
Відділ історії науки і техніки, зав. - д-р фіз.-мат.наук, проф. Храмов Юрій Олексійович
Відділ методології і соціології науки, зав. – д.філос.н., проф. Онопрієнко Валентин Іванович
Відділ системних досліджень науково- технологічного потенціалу, зав. - д.е.н. Єгоров Ігор Юрійович
Відділ проблем інноваційного розвитку економіки, зав. – д.е.н. Соловйов В'ячеслав Павлович
Відділ проблем діяльності та стратегії розвитку НАН України, зав. – к.т.н. Грачев Олег Олексійович
Міжгалузева лабораторія Міністерства освіти і науки України і НАН України з проблем формування та реалізації науково-технологічної політики України, зав. – д.е.н. Попович Олександр Сергійович
Основні напрями наукових досліджень та діяльності Центру:
· Розроблення організаційних, економічних і інформаційних механізмів формування та ефективного використання науково-технологічного та інноваційного потенціалів країни, інтеграції вітчизняної науки у світовий та європейський науковий простір.
· Розроблення науково-технологічних та інноваційних прогнозів.
· Узагальнення історичного досвіду, закономірностей, тенденцій, методологічних і соціальних проблем розвитку науки України в контексті розвитку світової науки.
· Аналіз досвіду, стану та перспектив розвитку НАН України, а також її ролі в суспільстві на етапі його трансформації.
Центр координує теоретико-методичні і прикладні дослідження за згаданими напрямами робіт, що виконуються в установах НАН України, надає організаціям, установам та органам місцевого самоврядування за їх замовленням науково-методичну допомогу з питань створення та функціонування інноваційних структур.
Центр є видавцем міжнародного наукового журналу «Наука та наукознавство» та міжгалузевого науково-технічного журналу «Проблеми науки».
Центр здійснює підготовку наукових кадрів через аспірантуру і докторантуру зі спеціальностей історія науки і техніки, економіка та управління національним господарством. За час існування Центру в його спеціалізованих вчених радах підготовлено понад 300 докторів і кандидатів наук.
Центр проводить міжнародні (Київські) симпозіуми з наукознавства і науково-технічного прогнозування за підтримки ЮНЕСКО та Міжнародної асоціації академій наук міжнародні наукові симпозіуми з проблем створення єдиного Європейського дослідницького простору (кожні два роки); є співорганізатором Міжнародних науково-практичних конференцій з проблем і перспектив інноваційного розвитку економіки, які щорічно проводяться в Автономній Республіці Крим.
Науковці Центру виконують спільні роботи з науковими установами країн СНД, Європейського союзу, країн Організації чорноморського економічного співробітництва, Китаю, В’єтнаму, Японії та ін.
Провідні учені Центру значні зусилля спрямовують на популяризацію наукових знань, спиряють їх широкому використанню в народному господарстві країни, беручи участь в роботі учених рад університетів, науково-технічних рад міністерств і відомств України, міжвідомчих рад при Кабінеті Міністрів України.
Центр досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М.Доброва НАН України надає методичну допомогу в якості контактного пункту щодо підтримки участі українських вчених у Сьомій Рамковій програмі ЄС з досліджень за напрямками: «Соціально-економічні та гуманітарні науки», «Наука у суспільстві», «Малі та середні підприємства».