Логотип НАН України
      
Skip Navigation Links
Пропустити посилання переходів
Діяльність
Профспілка НАНУ
Пропустити посилання переходів
Начальник
Сектор фізико-технічних і математичних наук
Сектор хімічних і біологічних наук
Сектор суспільних наук
Сектор зведеного планування
Сектор спеціальних робіт
Сектор природокористування та охорони природи
Сектор з координації наукових досліджень в галузі природничих і суспільних наук
Прес-служба НАН України
Відкрито Пам’ятну дошку академіку Володимиру Миколайовичу ПЕРЕТЦУ
12  лютого  2013 
 

8 лютого 2013 року біля будинку Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася церемонія відкриття Пам’ятної дошки видатному українському вченому-славісту, філологу, історику літератури та театру, педагогу, засновнику славнозвісного «Семінарія», академіку Петербурзької та Української Академій Наук Володимиру Миколайовичу Перетцу (1870-1935). Дошку встановлено на фасаді Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

У церемонії відкриття взяли участь ректор Київського національного університету імені Тараса Шевченка академік НАН України Л. Губерський, генеральний директор Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського академік НАН України О. Онищенко, директор Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України академік НАН України М. Жулинський, директор Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка Г.Семенюк, член-кореспондент НАН України Р. Радишевський, голова Національної спілки театральних діячів України Л. Танюк, представники Посольств Польщі, Росії та Чехії в Україні, наукові і громадські діячі.

Ініціатор встановлення дошки президент Асоціації Європейських журналістів Артур Рудзицький. Скульптори -  Олесь Сидорук та Борис Крилов.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

фото Юрія Тивончука

  _____________________

 

ПЕРЕТЦ Володимир Миколайович (1870-1935) – відомий український літературознавець, фольклорист, мистецтвознавець, педагог, усе своє життя присвятив вивченню та пропагуванню української літератури, культури й мови.

Перебуваючи з 1903 р. на посаді професора Київського університету, В. Перетц, один із перших у Росії почав ініціювати створення кафедри української мови; заснував славнозвісний «Семінарій», кістяк якого сформували його студенти – у майбутньому гордість нашої країни - вчені-славісти й літературознавці: проф. С.Маслов, акад. А.Лобода, М.Драй-Хмара, М.Зеров, І.Огієнко, проф. М.Гудзій, П.Филипович, проф. О.Назаревський та інші.

В 1919 р.  В. Перетц був обраний академіком Всеукраїнської Академії Наук. Пізніше, переїхавши до Ленінграду, В. Перетц у 1921 р. створює  Товариство дослідників української старовини, літератури й мови, куди ввійшли вчені зі світовим ім'ям (В.Вернадський, Б.Модзалевський, В.Срезневський, В. Адріанова-Перетц та інші). Дружні відносини В. Перетц підтримував з українськими академіками С.Єфремовим, М.Грушевським, А.Кримським.

Після початку справи "Союзу визволення України" у 1930 р. науковий центр українознавства В. Перетца в Ленінграді був закритий, а в 1934 р. вченого заарештували за звинуваченням у підтриманні зв’язків з академіками С.Єфремовим і М.Грушевським та участі в "Українському Товаристві". Його статті в українських журналах було названо націоналістичними, а самого науковця заслано до Саратова, де він й помер в 1935 р. У 1957 р. В. Перетца посмертно реабілітовано і поновлено у званні академіка.

 


Матеріали опублікували: Прес-служба Президії НАН України 
 
   
Президія НАН України © Макетний зразок
  This Website is best available with Microsoft Internet Explorer 6.0+